Recenzja serii “Muminki”

Seria “Muminki” Tove Jansson to światowej klasy bestsellery, oraz książki zaliczane już do klasyków literatury dziecięcej. “Muminki” cieszą się ogromną sławą również w Polsce, i za granicą, dzięki fantastycznym białym stworkom, ciekawym ilustracjom, oraz oczywiście zabawnymi przygodami Muminków, oraz ich przyjaciół. 

O autorce

Tove Jansson światową sławę przyniosły opowieści o “Muminkach”, jak i również stworzone przez nią ilustrację do klasyków literackich, takich jak “Alicja w krainie czarów”, czy “Hobbit”. Tove Jansson jest fińską pisarką szwedzkojęzyczną, ilustratorką, malarką, i rysowniczką komiksową. 

Seria “Muminki”- Tove Jansson

W skład serii oryginalnej książek o Muminkach wchodzą tomy: “Małe trolle i duża powódź”, “Kometa nad Doliną Muminków”, “W Dolinie Muminków”, “Pamiętniki Tatusia Muminka”, “Lato Muminków”, “Zima Muminków”, “Opowiadania z Doliny Muminków”, “Tatuś Muminków i morze”, “Dolina Muminka w listopadzie”. Seria o “Muminkach” cieszy młodszych i starszych czytelników na całym świecie. Młodzi czytelnicy mają szansę po raz pierwszy poznać świat Muminków, nieistniejących małych i białych stworków, które żyją tylko w bajkach Jansson, a dorośli ze sentymentem i łezką w oku, mogą powróć, do fantastycznych historii o Muminkach, i przypomnieć sobie swoje dzieciństwo. W skład bohaterów wchodzą cała rodzina Muminków, Włóczykij, Mała Mi, oraz straszliwa Buka, która okazała się nie być taka straszna. Każda z historii, opowiada inne przygody bohaterów, dzięki czemu za każdym razem można przenieść się w inny świat fantasy. “Muminki” to opowieści przepełnione miłością, zrozumieniem, przyjaźnią, przygodami, ale także rozstaniami, i kłótniami między przyjaciółmi. Lecz mimo tego, zawsze można liczyć na szczęśliwe zakończenie. Autorka stworzyła świat pełen humory, barwny, i pełen przygód, nie ma w nim nadmiernego moralizowania, ale czytelnik na pewno dowie się, czym jest prawdziwa przyjaźń, jak dbać o rodzinę, czy co zrobić w trudnych sytuacjach.