Muminki- książka, która uczy o ludzkich uczuciach

Małe trolle

Książka „Muminki”, została napisana przez Tove Jansson. Została opublikowana w 1945. Książki odniosły duży fenomen, a nawet doczekały się swojej adaptacji teatralnej, filmowej, radiowej, telewizyjnej i komiksowej. Seria muminków (Tania Książka), została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków.

Fabuła

Akcja książki, rozgrywa się w pewnej dolinie w Filandii, zamieszkującej przez Muminki. W świecie, w którym żyją, jest pełen różnorodnych stworzeń, żyją w nim Paszczaki, Hatifnatowie, Mimble. Każde z nich ma swój punkt widzenia na otaczający ich świat, osobowość i usposobienie. Muminek, jeden z głównych bohaterów, jest zachwycony otaczający się jego światem, i czerpie radość z małych rzeczy. Mamusia Muminka, jest wyrozumiała, cierpliwa, łagodna, opanowana i wie, że najlepszą nauką, jest uczenie się na błędach. Tatuś Muminka okazuje się niewinnością i chłopięcym urokiem. Jest typem marzyciela i romantyka. Zajmuje się pisaniem, gdyż pisze pamiętniki i sztuki teatralne. Bardzo lubi morze i burze, i jest dumny ze swojej rodziny. Mała Mi mieszka razem z Muminkami. Jest złośliwa, czasami agresywna, i szczera. Robi to, co sama uważa za słuszne, ale ma pozytywne podejście do życia, mimo iż czasami bywa złośliwa wobec innych osób. Włóczykij, jest synem Joka, filozofem i włóczęgą. Ma w sobie niezależność, beztroskość, nie przywiązuje zbytnio uwagi do bogactwa, oprócz swojej odzieży i higieny osobistej. To samotnik, chociaż ma w sobie wielkie serce, to jest zamkniętym w sobie. W dalszych przygodach Muminków, pojawiają się inne postacie, określane jako ,,trolle” lub ,,leśne stworzenia”.

Muminki (podejście psychologiczne)

 O Muminkach można powiedzieć, że każde z nich określa pewien rodzaj charakteru, z którym każdy może się utożsamić. Można się przy nich wiele nauczyć, choćby o tym, co inni ludzie mogą czuć. Ogólnie powieść pokazuje życie, z którym my jako społeczeństwo, mierzymy się z trudnościami, zapominając o tym, aby odnaleźć pozytywy życia, jak na przykład robił, to Muminek.